Макрон: На ​​Франција не ѝ треба руски гас

LinkSense.mk

Франција ќе поддржи целосно ембарго на нафта и гас за Руската Федерација, соопшти претседателот на Франција Емануел Макрон во интервју за ТВ каналот „Франс 5“.

Макрон, исто така, ги негираше информациите дека на негова иницијатива е одложено прашањето за руското ембарго за нафта до крајот на француските претседателски избори и потсети на неговиот став дека Европејците треба да престанат да купуваат нафта и гас од Русија за да ја „ослабат способноста на Москва „за финансирање на војната.

„Франција не зависи од испораките на руски гас, така што друга земја го блокира ембаргото, додаде Макрон, додавајќи дека „европскиот пазар е меѓусебно поврзан“ и „Европа зависи од рускиот гас воопшто“.

Претходно вчера, Макрон рече дека немал никакви разговори со рускиот претседател Владимир Путин од откритијата за масакрот во Буча.

„По масакрите што ги затекнавме во Буча и другите градови, војната доби поинаков тек, па оттогаш не сум разговарал директно со него, но не исклучувам дека тоа ќе го направам во иднина, рече тој.

По објавувањето на информациите за злосторствата во Буча, Макрон повика на построги санкции против Русија и „воведување ограничувања на увозот на руска нафта и јаглен“.