Москва обвинува – НАТО ја продолжува војната

LinkSense.mk

На украинскиот фронт против руската војска војува целиот блок на НАТО, кој испраќа оружје и муниција на Киев, дава разузнавачки податоци, обучува војници и помага во планирањето на воените операции“, изјави вчера Николај Патрушев, секретар на Советот за безбедност на Руската Федерација, на состанокот посветен на безбедносната ситуација на Крим.

Патрушев ги обвини САД и Велика Британија, како и другите западни земји, дека сакаат војната во Украина што подолго да трае и да ги префрлат воените операции на руска територија.

Заменичката на помошникот секретар за одбрана на САД, Лаура Купер, изјави дека муницијата за реактивните системи „Хајмерс“ и овозможува на украинската армија да ги гаѓа повеќето руски цели, вклучувајќи го и Крим.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека ова е доказ дека Америка е вовлечена во конфликтот меѓу Русија и Украина.

Руските воени известувачи не кријат дека ситуацијата на фронтот е тешка и дека украинските единици имаат иницијатива. Алексеј Леонков од магазинот „Арсеналот на татковината“, но и други аналитичари, посочува дека украинската армија има предност затоа што, благодарение на информациите што ги добиваат преку американските сателити, имаат подобри информации за ситуацијата на фронтот. Украинците го користат системот „Старлинк“, кој е во сопственост на американскиот милијардер Илон Маск.

Благодарение на сателитските информации, до неодамна Украинците имаа голема предност и во разни беспилотни летала.Ситуацијата се промени благодарение на фактот што Русија купи повеќе вакви летала од Иран.

Шест дронови-камикази на руската армија вчера ги нападнаа касарните на украинската армија во Бела Црква, на сто километри од Киев.

Ова го потврди шефот на регионалната администрација, Алексеј Кулеба. Нападот е извршен со ирански беспилотни летала „Шахед-136“, кои руската армија ги користи како „герањ-2“.

„Тоа што во текот на денот на слабо бранет простор на украинските оклопни единици и ќе влезат во празен простор од пет до десет километри, украинските и западните медиуми го претставуваат како голем воен успех. Но, тие територии лесно може да се вратат кога руската армија ќе добие засилување во жива сила“, објаснува Алексеј Леонков.

Иако експертите се согласуваат дека овој месец ќе биде тежок за руската армија додека не пристигне засилувањето, тоа не значи дека Русите не напредуваат во одредени области на фронтот.

Претседателот на Доњецката Народна Република, Пушилин, соопшти дека руските единици ја туркаат украинската војска од градот Артјомовск.

Кога ќе добие засилување, руската армија секако ќе се префрли на освојување на два важни града Славјанск и Краматорск.

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, пак, во меѓувреме ги именуваше лидерите на четирите нови региони кои, после референдумот, се приклучија на Русија.

Претседател на Народна Република Доњецк и понатаму ќе биде Денис Пушилин, а претседателот на Луганската република, Леонид Пасечник.

На функцијата остана и лидерот на Запорожјската област, Евгениј Балицки, како и на Херсонската област, Владимир Саљдо.

За новите руски територии од вчера нема царина.

 

 

 

 

 

 

 

(Фото: АП)