Надал го совлада Ѓоковиќ во финалето во Рим

LinkSense.mk

Шпанецот Рафаел Надал триумфираше вечерва на тенискиот мастерс во Рим совладувајќи го по голема борба во финалето бранителот на трофејот Србинот Новак Ѓоковиќ со 2:1 во сетови.

Надал го освои првиот сет со 7:5, но најдобриот светски тенисер експресно возврати во вториот сет препуштувајќи му на противникот само еден гем.

Шпанскиот тенисер направи брејк на сервис на Ѓоковиќ во третиот сет што го реши во своја корист со 6:3 и стигна до својата десетта титула на терените во „Форо Италико“.

За Ѓоковиќ ова беше негово 11. финале во Рим по кое остана на петте трофеи.

Шпанецот ја намали предноста на Ѓоковиќ во меѓусебните дуели на 29:28, а воедно и се израмни со српскиот тенисер според бројот на освоени мастерси во кариерата – 36.

 

(Фото: МИА)