Нови 129 случаи со Ковид-19, починати 22, оздравени 1122 пациенти

Во последните 24 часа се направени 591 тестирање, а регистрирани се 129 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4, Штип-4, Прилеп-14, Тетово-7, Велес-4, Битола-1, Охрид-2, Кавадарци-12, Гостивар-2, Гевгелија-4, Струмица-1, Крива
Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-1, Пехчево-1, Берово-1, Виница-1, Делчево-1, Кичево-3, Неготино-1.

Починати се 22 пациенти од кои тројца од Скопје (44, 61 и 67г.), еден од Куманово (88г.), еден од Дебар (43г.), од Штип (64г.), пријавени се девет пациенти од Прилеп од кои тројца се починати во изминатото деноноќие (85, 81, 87, 87, 70, 96, 69, 79 и 68г.), двајца од Струга (86 и 78г.), еден пациент од Велес (75г.), од Битола (58г.), од Гевгелија (72г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (86г.) и еден пациент од Кичево (69г.).

Пациентите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје регистрира 1122 оздравени пациенти од: Скопје-275, Куманово-29, Дебар-35, Штип-25, Прилеп-67, Тетово-34, Струга-3, Велес-51, Битола-89, Охрид-8, Кавадарци-84, Гостивар-43, Гевгелија-20, Струмица-15, Крива Паланка-14, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-17, Пробиштип-13, Демир Хисар-5, Пехчево-7, Берово-21, Валандово-3, Виница-41, Делчево- 79, Свети Николе-11, Кичево-62, Ресен-24 и Неготино-38.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 78434, бројката на оздравени пациенти е 55155, на починати е 2314, а бројот на активни случаи изнесува 20965.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 33844, активни 11609

• Куманово 4469, активни 576

• Дебар 590, активни 139

• Штип 3193, активни 362

• Прилеп 3945, активни 792

• Тетово 4609, активни 970

• Струга 1904, активни 404

• Велес 2603, активни 568

• Битола 2867, активни 716

• Охрид 2218, активни 627

• Кавадарци 1892, активни 557

• Гостивар 3231, активни 657

• Гевгелија 1060 активни 314 (71 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 180 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2158, активни 619

• Крива Паланка 567, активни 121

• Радовиш 578, активни 133

• Крушево 155, активни 68

• Кочани 1516, активни 254

• Пробиштип 428, активни 52

• Демир Хисар 227, активни 39

• Македонски Брод 208, активни 33

• Пехчево 129, активни 15

• Берово 469, активни 76

• Валандово 274, активни 55

• Виница 430, активни 65

• Делчево 643, активни 211 (177 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 181, активни 24

• Свети Николе 1010, активни 146

• Кичево 1512, активни 275

• Ресен 600, активни 149

• Неготино 924, активни 339 (147 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 591 теста се преку: ИЈЗ-135, ЦЈЗ Скопје-28, МАНУ -79, Клиника „Жан Митрев“-93, Систина со PCR метода -155, Инфективна клиника-2, ГАК-26, ЈЗУ (рапид тест) -73.

Досега во земјата се направени вкупно 381.207 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Гази Баба – 1712

Аеродром – 1589

Кисела Вода – 1560

Карпош – 1522

Центар – 1309

Ѓорче Петров – 1071

Чаир – 697

Бутел – 591

Илинден – 312

Шуто Оризари – 187

Сарај – 176

Петровец – 113

Зелениково – 110

Чучер Сандево – 103

Сопиште – 85

Студеничани – 59

Арачиново – 23

Странец – 274

Нераспределени – 116.