Нови 1293 ковид-позитивни, 24 починати, 339 оздравени пациенти

LinkSense.mk

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 4.094 тестирања, а регистрирани се 1293 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје–626, Прилеп–88, Велес–60, Гостивар, Кавадарци и Битола–по 48, Тетово–46, Штип–41, Неготино–36, Охрид–34, Струмица–33, Куманово–28, Кочани–23, Радовиш–18, Гевгелија–17, Пробиштип–12, Валандово и Демир Капија–по 11, Кичево–10, Делчево–9, Струга, Крива Паланка и Берово –по 8, Крушево–6, Ресен–5, Богданци-4, Свети Николе – 3, Дебар, Виница, Пехчево и Дојран–по 1.

„Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 49 до 90 години и тоа: 14 пациенти од Скопје, двајца од Прилеп и по еден од Куманово, Битола, Кочани, Неготино, Радовиш, Берово, Богданци и Пехчево. Дваесет и три пациенти се починати во болнички услови, додека едно лице е починато во домашни услови“, соопшти Министерството за здравство.

Регистрирани се 339 оздравени пациенти од: Скопје–220, Прилеп–25, Гевгелија – 14, Тетово и Велес–по 9, Куманово–8, Гостивар – 7, Струмица–6, Крива Паланка и Богданци–по 5, Штип и Битола–по 4, Кичево, Берово и Демир Хисар –по 3, Кавадарци, Кочани, Пробиштип и Виница–по 2, Охрид, Неготино, Свети Николе, Ресен, Радовиш и Кратово–по 1 лице.

Направени се 4.094 тестови преку: ИЈЗ-978, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-97, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-4, УК Пулмологија со алергологија–5, Клиника „Жан Митрев“-177, Авицена-330, Биотек-374, Систина-349, лабораторија Лаор–318, Синлаб-88, Ремедика-36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.281.

Досега во земјата се направени вкупно 575.162 тестирања на Ковид-19.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 115222, бројот на оздравени пациенти е 99015, на починати е 3388, а на активни случаи изнесува 12819.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 51090, активни 6333

Прилеп 6254, активни 866

Куманово 6058, активни 437

Тетово 5863, активни 396

Гостивар 4137, активни 333

Кавадарци 3954, активни 684

Штип 3885, активни 228

Велес 3842, активни 365

Битола 3802, активни 364

Охрид 3655, активни 488

Струмица 2962, активни 232

Струга 2538, активни 169

Кочани 2014, активни 170

Кичево 1845, активни 64

Неготино 1654, активни 437

Гевгелија 1532, активни 300

Свети Николе 1156, активни 43

Крива Паланка 989, активни 136

Ресен 899, активни 100

Дебар 807, активни 13

Радовиш 802, активни 58

Делчево 780, активни 58

Берово 721, активни 70

Пробиштип 609, активни 56

Виница 543, активни 22

Валандово 428, активни 56

Крушево 387, активни 119

Богданци 350, активни 63

Кратово 303, активни 22

Демир Хисар 303, активни 38

Демир Капија 302, активни 69

Македонски Брод 261, активни 9

Пехчево 201, активни 13

Македонска Каменица 194, активни 2

Дојран 102, активни 6.