Нови 155 случаи со Ковид-19, двајца починати, 127 оздравени

„Во последните 24 часа се направени 1 845 тестирања и се регистрирани 155 нови случаи на Ковид-19. Починале две лица, а оздравеле 127 пациенти“, соопшти попладнево Министерството за здравство.

Од новите случаи со Ковид-19, 51 се во Скопје, Куманово-11, Дебар-2,
Штип-13, Прилеп-4, Тетово-10, Струга-3, Битола-1, Охрид-6, Кавадарци-14, Гостивар-22, Гевгелија-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-4, Македонски Брод-5, Виница-2, Кичево-3, Неготино-2.

Починатите се 80-годишен пациент од Скопје и 74-годишен пациент од
Штип.

Починале во болнички услови.

Од оздравените лица што ги регистрира денеска Институтот за јавно здравје од Скопје се 40, Куманово-17, Штип-22, Прилеп-6, Велес-2, Битола-2, Гостивар-5, Радовиш-10, Крушево-1, Пробиштип-5, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Кратово-1, Свети Николе-12.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11 554, бројката на оздравени пациенти е 7 607, на починати е 519, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3428.

Дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5051, активни 1241

• Куманово 1125, активни 254

• Дебар 210, активни 119

• Штип 923, активни 371

• Прилеп 341, активни 45

• Тетово 1081, активни 196

• Струга 473, активни 190

• Велес 227, активни 20

• Битола 154, активни 70

• Охрид 294, активни 86

• Кавадарци 97, активни 75

• Гостивар 535, активни 300

• Гевгелија 24, активни 13 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

• Струмица 39, активни 23

• Крива Паланка 25, активни 11

• Радовиш 29, активни 6

• Крушево 16, активни 7

• Кочани 108, активни 20

• Пробиштип 59, активни 17

• Демир Хисар 40, активни 30

• Македонски Брод 47, активни 38

• Пехчево 6, активни 0

• Берово 8, активни 4

• Валандово 7, активни 1

• Виница 28, активни 24

• Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска
Каменица)

• Кратово 14, активни 4

• Свети Николе 230, активни 118

• Кичево 182, активни 112

• Ресен 146, активни 19

• Неготино 30, активни 10 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир
Капија)

Направените 1845 теста се преку: ИЈЗ-853, ЦЈЗ Скопје-35, Авицена-174, Биотек-282, МАНУ -111, Жан Митрев (Филип Втори)-181, Систина со PCR метода -141, Судска медицина -14, ЦЈЗ Битола-42, Инфективна клиника-6, ГАК-6.

Досега во земјата се направени вкупно 111791 тестирања на ковид -19.

Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти.

Вкупно се хоспитализирани 80 пациенти.

На кислородна поддршка се 42 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот, како и 3 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ се примени 9 нови, вкупно се хоспитализирани 76
пациенти, а тријца се на респираторна машина.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 28, а во болницата во Штип
се хоспитализирани 43 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 115 пациенти–позитивни и сомнителни на ковид-19.