Нови 237 случаи на Ковид-19, осум починати и 460 оздравени

„Во последните 24 часа се регистрирани 237 новозаразени од Ковид-19 од направени 1525 тестирања. Оздравени се 460 пациенти, а починале осум лица“, информира Министерството за здравство.

Новите случаи се во: Скопје-123, Куманово-15, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-7, Струга-11, Велес-5, Битола-5, Охрид-13, Кавадарци-11, Гевгелија-6, Струмица-5, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-2, Виница-1, Свети Николе-1,Кичево-2, Ресен-1, Неготино-6.

Од починатите пациенти, еден е од Скопје на 75 години, двајца од Куманово на 61 и 65 години, еден од Штип (71г), еден од Битола (66г), еден од Охрид (79г), еден од Радовиш (75г) и еден од Кочани (67г). Еден пациент е починат вон, а останатите во болнички услови.

Од оздравените пациенти, 219 се од Скопје, од Куманово-28, Дебар-6 Штип-8, Прилеп-27, Тетово-22, Велес-14, Битола-21, Кавадарци-27, Гостивар-18, Гевгелија-12, Струмица-11, Крива Паланка-4, Радовиш-4, Кочани-9, Демир Хисар-1 Македонски Брод-1, Валандово-5, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-8, Ресен-2 и Неготино-9.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 84024, бројката на оздравени пациенти е 62929, на починати е 2530, а бројот на активни случаи изнесува 18565.

Од вчерашната статистика се регистрираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 36302, активни 10918

• Куманово 4771, активни 494

• Дебар 641, активни 120

• Штип 3315, активни 225

• Прилеп 4256, активни 510

• Тетово 4785, активни 815

• Струга 2063, активни 327

• Велес 2780, активни 463

• Битола 3052, активни 512

• Охрид 2468, активни 518

• Кавадарци 2159, активни 511

• Гостивар 3397, активни 518

• Гевгелија 1176, активни 276 (77 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 200 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2321, активни 591

• Крива Паланка 633, активни 120

• Радовиш 625, активни 106

• Крушево 167, активни 74

• Кочани 1608, активни 202

• Пробиштип 450, активни 40

• Демир Хисар 237, активни 37

• Македонски Брод 220, активни 25

• Пехчево 156, активни 32

• Берово 502, активни 49

• Валандово 314, активни 52

• Виница 448, активни 62

• Делчево 671, активни 206 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 193, активни 15

• Свети Николе 1044, активни 87

• Кичево 1578, активни 210

• Ресен 653, активни 142

• Неготино 1039, активни 308 (162 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 404.347 тестирања на Ковид -19.