Нови 414 случаи на Ковид-19, оздравени 496 пациенти и седум починати

„Во последните 24 часа се направени 1619 тестирања, а регистрирани се 414 нови случаи на Ковид-19. Оздравени се 496 пациенти, а седум лица починале“, соопшти Министерството за здравство.

Новозаразените се од: Скопје-187, Куманово-10, Дебар-10, Штип-7, Прилеп-17, Тетово-12, Струга-7, Велес-10, Битола-12, Охрид-28, Кавадарци-24, Гостивар-12, Гевгелија-4, Струмица-10, Крива Паланка-7, Радовиш-4, Крушево-1, Кочани-10, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-3, Валандово-1, Виница-2, Светим Николе-1, Кичево-9, Ресен-7, Неготино-14.

Од починатите, тројца пациенти се од Скопје на 81, 69 и 63 години, еден од Велес (79г), еден од Битола (70г), еден од Охрид (53г) и еден пациент одм Кочани (63г).Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83743, бројката на оздравени пациенти е 61943, на починати е 2510, а бројот на активни случаи изнесува 19290.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 36150, активни 11286

• Куманово 4753, активни 519

• Дебар 640, активни 125

• Штип 3311, активни 237

• Прилеп 4248, активни 569

• Тетово 4777, активни 842

• Струга 2045, активни 312

• Велес 2777, активни 478

• Битола 3049, активни 540

• Охрид 2452, активни 536

• Кавадарци 2145, активни 566

• Гостивар 3393, активни 543

• Гевгелија 1170, активни 286 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 199 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2316, активни 614

• Крива Паланка 632, активни 126

• Радовиш 625, активни 111

• Крушево 167, активни 74

• Кочани 1604, активни 210

• Пробиштип 449, активни 41

• Демир Хисар 236, активни 37

• Македонски Брод 219, активни 27

• Пехчево 156, активни 32

• Берово 501, активни 48

• Валандово 314, активни 63

• Виница 447, активни 61

• Делчево 671, активни 207 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 193, активни 17

• Свети Николе 1043, активни 91

• Кичево 1577, активни 221

• Ресен 651, активни 144

• Неготино 1032, активни 327 (161 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 402.444 тестирања на Ковид -19.