Нови 46 случаи на Ковид-19 од 378 тестирани, оздравени 526 пациенти и 12 починати

„Во последните 24 часа се направени 378 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на Ковид-19. Новозаразените се во: Скопје-22, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Струга-7, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-3, Македонски Брод-1, Ресен-1, Неготино-1“, соопшти Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 526 оздравени пациенти од: Скопје-295, Куманово-13, Штип-7, Прилеп-39, Тетово-12, Струга-3, Велес-4, Битола-9, Охрид-33, Кавадарци-41, Гостивар-9, Гевгелија-4, Струмица-16, Крива Паланка-3, Кочани-2, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Валандово-6, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-4, Ресен-2 и Неготино-17.

Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје (53, 71, 72, 74 и 69г.), еден од Прилеп (72г.), еден од Тетово (53г.), еден од Кавадарци (52г.), два пациенти од Гостивар (70 и 65г.), еден пациент од Струмица (72г.) и еден пациент од Делчево (78г.).Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83789, бројката на оздравени пациенти е 62469, на починати е 2522, а бројот на активни случаи изнесува 18798.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 36173, активни 11009

• Куманово 4756, активни 509

• Дебар 640, активни 125

• Штип 3311, активни 230

• Прилеп 4248, активни 529

• Тетово 4778, активни 830

• Струга 2052, активни 316

• Велес 2777, активни 474

• Битола 3048, активни 530

• Охрид 2455, активни 506

• Кавадарци 2148, активни 527

• Гостивар 3397, активни 536

• Гевгелија 1170, активни 282 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 199 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2316, активни 597

• Крива Паланка 631, активни 122

• Радовиш 625, активни 111

• Крушево 167, активни 74

• Кочани 1605, активни 209

• Пробиштип 449, активни 39

• Демир Хисар 236, активни 37

• Македонски Брод 220, активни 26

• Пехчево 156, активни 32

• Берово 501, активни 48

• Валандово 314, активни 57

• Виница 447, активни 61

• Делчево 671, активни 206 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 193, активни 16

• Свети Николе 1043, активни 89

• Кичево 1577, активни 217

• Ресен 652, активни 143

• Неготино 1033, активни 311 (161 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 402.822 тестирања на Ковид -19.