Нови 493 случаи со КОВИД-19, 15 починати, 450 оздравени

Регистрирани се 493 нови случаи на КОВИД-19 во последните 24-часа од направени 2.366 тестирања.

Оздравени се 450 пациенти, а починати се 15 лица, сите во болнички услови.

Како што соопшти Министерството за здравство, од регистрираните 493 нови случаи на КОВИД-19 во Скопје-210, Куманово-28, Штип-14, Прилеп-14, Тетово-7, Струга-6, Велес-34, Битола-15, Охрид-24, Кавадарци-32, Гостивар-10, Гевгелија-17, Струмица-17, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Крушево-1, Кочани-5, Пробиштип-3, Македонски Брод-1, Демир Хисар-1, Пехчево-5, Берово-6, Валандово-5, Виница-1, Свети Николе-2, Кичево-9, Ресен-5, Неготино-8.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 450 оздравени пациенти од: Скопје-154, Дебар-15, Штип-32, Прилеп-32, Тетово-18, Струга-16, Велес-27, Битола-34, Кавадарци-23, Гостивар-17, Гевгелија-11, Струмица-14, Крива Паланка-4, Радовиш-6, Кочани-1, Пробиштип-5, Македонски Брод-2, Валандово-1, Виница-3, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-8, Ресен-1 и Неготино-19.

Починати се 15 лица, четири пациенти од Скопје (47, 58, 81 и 56г), еден од Куманово (35г), двајца од Струга (75 и 64г), еден од Велес (70г), двајца пациенти од Битола (70 и 56г), еден од Охрид (80г), еден од Кавадарци (73г), еден од ПЕ Гевгелија/ Богданци (63г), еден пациент од Крива Паланка (65г) и еден пациент од Неготино (67г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупниот број на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82.794, бројот на оздравени пациенти е 60.706, на починати е 2.488, а бројот на активни случаи изнесува 19.600.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 35747, активни 11373

Куманово 4725, активни 604

Дебар 617, активни 109

Штип 3291, активни 258

Прилеп 4194, активни 566

Тетово 4735, активни 849

Струга 2017, активни 332

Велес 2750, активни 482

Битола 3009, активни 543

Охрид 2405, активни 589

Кавадарци 2098, активни 561

Гостивар 3368, активни 562

Гевгелија 1159, активни 296 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 196 на Богданци и 12 се странски државјани)

Струмица 2298, активни 618

Крива Паланка 616, активни 117

Радовиш 611, активни 113

Крушево 163, активни 71

Кочани 1588, активни 235

Пробиштип 445, активни 43

Демир Хисар 235, активни 40

Македонски Брод 215, активни 26

Пехчево 154, активни 31

Берово 495, активни 47

Валандово 309, активни 65

Виница 443, активни 60

Делчево 665, активни 201 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

Кратово 193, активни 20

Свети Николе 1036, активни 102

Кичево 1566, активни 234

Ресен 639, активни 139

Неготино 1008, активни 314 (159 лица од ПЕ Неготино се жители на
Демир Капија)

Направените 2.366 теста се преку: ИЈЗ-426, ЦЈЗ Скопје-56, Авицена-245, Биотек-181, МАНУ -142, Жан Митрев (Филип Втори)-109, Систина со PCR метода -183, лабораторија Лаор –42, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-64, Инфективна клиника-2, ГАК-8, Синлаб-29, Ремедика-11, лабораторија болница Козле-16, ЈЗУ (рапид тест) -845, УК Пулмологија со алергологија – 0, лаборатории од странство-0.
Досега во земјата се направени вкупно 399.163 тестирања на КОВИД-19.