Нови 530 случаи на КОВИД-19, 538 оздравени и 26 починати лица

Нови 530 случаи со КОВИД-19, 538 оздравени и 26 починати лица, се регистрирани во последните 24 часа, а направени 1999 тестирања.

Како што соопшти Министерството за здравство, од новозаразените во Скопје се 229, во Куманово 37, Штип-10, Прилеп-37, Тетово-5, Струга-13, Велес-14, Битола-24, Охрид-28, Кавадарци-32, Гостивар-13, Гевгелија-9, Струмица-18, Крива Паланка-7, Радовиш-4 Крушево-1, Кочани-5, Демир Хисар-1, Пехчево-8, Берово-2, Валандово-3,  Виница-2, Кратово-3, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-8, Неготино-12.

Според Институтот за јавно здравје, оздравеле од Скопје 259 пациенти, Куманово-24, Дебар-11, Штип-14, Прилеп-25, Тетово-32, Велес-17, Битола-19, Кавадарци-21, Гостивар-18, Гевгелија-11, Струмица-15, Крива Паланка-6, Радовиш-8, Кочани-6, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-5, Валандово-3, Виница-2, Кратово-1, Свети Николе-8, Кичево-7, Ресен-2 и Неготино-15.

Од починатите 26 лица, седум се од Скопје (79, 75, 68, 78, 70, 84 и 83), еден од Куманово (69), четири од Прилеп (68, 88, 50 и 71), еден од Тетово (53), три од Струга (56, 84 и 81), двајца пациенти од Битола (62 и 74), тројца од Охрид (66, 65 и 79), двајца од Гостивар (68 и 82), двајца од Струмица (74 и 62) и еден пациент од Делчево (56). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81425, бројката на оздравени пациенти е 58720, на починати е 2427, а бројот на активни случаи изнесува 20278.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 35148, активни 11519

• Куманово 4642, активни 578

• Дебар 605, активни 118

• Штип 3250, активни 313

• Прилеп 4114, активни 649

• Тетово 4691, активни 905

• Струга 1985, активни 357

• Велес 2694, активни 526

• Битола 2971, активни 627

• Охрид 2350, активни 599

• Кавадарци 2042, активни 583

• Гостивар 3336, активни 612

• Гевгелија 1121, активни 299 (75 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 189 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2255, активни 636

• Крива Паланка 597, активни 119

• Радовиш 602, активни 124

• Крушево 161, активни 71

• Кочани 1574, активни 252

• Пробиштип 440, активни 47

• Демир Хисар 232, активни 39

• Македонски Брод 210, активни 27

• Пехчево 145, активни 26

• Берово 487, активни 51

• Валандово 299, активни 67

• Виница 440, активни 67

• Делчево 662, активни 205 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 192, активни 24

• Свети Николе 1031, активни 121

• Кичево 1549, активни 254

• Ресен 625, активни 140

• Неготино 975, активни 326 (153 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1999 теста се преку: ИЈЗ-465, ЦЈЗ Скопје-85, Авицена-160, Биотек-175, МАНУ -149, Жан Митрев (Филип Втори)-93, Систина со PCR метода -125, лабораторија Лаор –58, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-20, Ремедика-36, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -553, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 392.376 тестирања на КОВИД -19.