Падна романската влада

Романските пратеници изгласаа недоверба на владата на премиерката Виорика Данчило. До следните парламентарни избори што треба да се одржат конн крајот на 2020 година, во Романија ќе се формира преодна влада.

„Ја запревме владата да не и штети повеќе на Романија“, изјави Лудовик Орбан, лидер на опозициската Либерална партија, која го предводеше гласањето за недоверба.

Ројтерс пренесува дека 238 пратеници гласале за рушење нна владата, од потребните 233 гласови.