Пендаровски до хрватскиот претседател Милановиќ изрази сочуство за жртвите од земјотресот во Хрватска

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со неговиот хрватски колега Зоран Милановиќ, при што изрази сочувство на семејствата коишто ги изгубија своите блиски во серијата земјотреси коишто ја погодија Хрватска.

„Претседателот Пендаровски изрази и уверување дека Хрватска и сите нејзини граѓани ќе ги санираат брзо последиците од оваа природна катастрофа“, соопшти Кабинетот на шефот на држвата.