Разорен земјотрес ги погоди Соломонските острови

Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер ја погоди денес областа кај Соломонските острови.

Првично беше јавено дека јачината на потресот во епицентарот е 8,0 степени.

Центар за предупредување на цунами соопшти дека постои можност во следните неколку часа да дојде до појава на цунами долж брегот на Соломонските острови, Вануату, Папуа Нова Гвинеја, Нова Каледонија, Науру и Тувалус.

mapa-zemjotres