Регистрирани уште 131 случај со Ковид-19 од направени 1297 тестирања, починати шест лица

„Во последните 24 часа направени се 1297 тестирања, од кои позитивни на Ковид-19 се 131. Институтот за јавно здравје регистрира 81 оздравен пациент, а починати се шест пациенти“, информираа од Министерството за здравство.

Од позитивните на коронавирусот, 34 се во Скопје, Куманово-20, Штип-5, Прилеп-8, Струга-3, Велес-1, Битола-2, Охрид-4, Кавадарци-2, Гостивар-12, Гевгелија-4, Струмица-2, Радовиш-1, Кочани-3, Македонски Брод-1, Берово-6, Валандово-1, Виница-6, Делчево-10,Кратово-1 и Свети Николе-5.

Оздравени се 27 пациенти од Скопје, Дебар-1, Штип-10, Тетово-11, Струга-5, Битола-1, Гостивар-9, Струмица-5, Радовиш-1, Кочани-1, Виница-4, Делчево-3 и Кичево-3.

Починат е еден пациент од Охрид (56г), двајца пациенти од Скопје (63г и 80г), двајца од Прилеп (78г и 54г) и еден пациент од Штип (82г).

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.293, бројката на оздравени пациенти е 11.014, на починати е 596, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683.

Денеска се евидентира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5895, активни 856

• Куманово 1468, активни 377

• Дебар 252, активни 84

• Штип 1134, активни 169

• Прилеп 455, активни 107

• Тетово 1208, активни 164

• Струга 560, активни 59

• Велес 270, активни 31

• Битола 203, активни 40

• Охрид 337, активни 34

• Кавадарци 182, активни 80

• Гостивар 779, активни 233

• Гевгелија 49, активни 28 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 65, активни 21

• Крива Паланка 46, активни 17

• Радовиш 42, активни 6

• Крушево 16, активни 0

• Кочани 143, активни 29

• Пробиштип 80, активни 15

• Демир Хисар 60, активни 16

• Македонски Брод 71, активни 18

• Пехчево 18, активни 12

• Берово 57, активни 48

• Валандово 9, активни 2

• Виница 70, активни 38

• Делчево 59, активни 50 (11 лица од ПЕ Делчево се од Македонска
Каменица)

• Кратово 18, активни 3

• Свети Николе 287, активни 63

• Кичево 269, активни 70

• Ресен 146, активни 0

• Неготино 45, активни 13 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир
Капија)

Направените 1297 теста се преку: ИЈЗ- 654, ЦЈЗ Скопје-6, Авицена-162,
Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-195, Систина со PCR метода -160, лабораторија Лаор –70, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-35, Инфективна клиника-7, ГАК-8, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 147.002 тестирања на ковид -19.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примен е 1 пациент.

Вкупно се хоспитализирани 73 пациенти.

На кислородна поддршка се 45, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти
позитивни на ковид-19, 6 позитивни деца, 4 мајки и 4 деца суспектни на
вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 4 нови, вкупно хоспитализирани се 40
пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 10, а во болницата во Штип
се хоспитализирани 45 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 111, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 110

• Гази Баба – 103

• Аеродром – 108

• Карпош – 88

• Центар – 80

• Кисела Вода – 100

• Ѓорче Петров – 55

• Бутел – 66

• Шуто Оризари – 32

• Студеничани – 25

• Сарај – 25

• Арачиново – 15

• Илинден – 13

• Сопиште – 7

• Чучер Сандево – 4

• Петровец – 10

• Зелениково – 3

• Странец – 10

• Нераспределен – 2.