Регистрирани 982 нови случаи на Ковид-19, оздравеа 556 пациенти, а 19 лица починаа

„Во последните 24 часа се направени 2805 корона-тестирања, при што се регистрирани 982 нови случаи на Ковид-19. Во исто време, Институтот за јавно здравје регистрира 556 оздравени пациенти, а починаа 19 лица“, соопшти Министерството за здравство.

Од вкупниот број новорегистрирани случаи на Ковид-19 од Скопје се 456, од Прилеп 69, Битола 45, Кавадарци 43, Охрид 42, Струга 38, Тетово 36, Гостивар 34, Струмица 28, Велес 26, Куманово 24, Штип 23, Кичево 16, Делчево и Кочани по 15, Гевгелија 14, Неготино 9, од Валандово, Радовиш и Ресен по 7, Виница 6, Пехчево и Свети Николе по 4, од Пробиштип и Македонски Брод по 3, од Дебар, Крива Паланка и Крушево по 2 и по еден од Демир Хисар и Кратово.

Од регистрираните 556 оздравени пациенти од Скопје се 176, Гостивар-63, Тетово-48, Прилеп-32, Штип-31, Битола-30, Велес-26, Куманово-23, Кавадарци-21, Кичево-14, Гевгелија-12, Неготино и Свети Николе по 11, Кочани и Струмица по 9, Крива Паланка-8, Пробиштип и Ресен по 7, Берово и Радовиш по 5, Виница и Кратово по 2 и Струга, Македонски Брод, Пехчево и Валандово по 1.

Од починати се 19 лица, по четири пациенти се од Скопје (82, 53, 74 и 84г) и Крива Паланка (66, 40, 72 и 67г), по двајца од Охрид (76 и 80г) и од Гостивар (75 и 56г) и по еден од Куманово (87г), Струга (78г), Велес (53г), Битола (86г), Кавадарци (65г), Кратово (65г) и од ПЕ Делчево-Македонска Каменица (81г).

Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73025, бројката на оздравени пациенти е 48726, на починати е 2096, а бројот на активни случаи изнесува 22203.

Од вчера се евидентитра еден контролен тест, а според досега завршените
епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 31554, активни 11425

Куманово 4231, активни 661

Дебар 547, активни 153

Штип 3045, активни 485

Прилеп 3643, активни 964

Тетово 4367, активни 998

Струга 1763, активни 458

Велес 2418, активни 692

Битола 2630, активни 911

Охрид 2016, активни 620

Кавадарци 1659, активни 626

Гостивар 3054, активни 845

Гевгелија 926, активни 282 (66 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 156 на Богданци и 12 се странски државјани)

Струмица 1994, активни 579

Крива Паланка 519, активни 125

Радовиш 512, активни 132

Крушево 152, активни 74

Кочани 1416, активни 261

Пробиштип 402, активни 66

Демир Хисар 218, активни 55

Македонски Брод 196, активни 37

Пехчево 119, активни 23

Берово 441, активни 95

Валандово 253, активни 60

Виница 417, активни 125

Делчево 598, активни 287 (169 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

Кратово 172, активни 27

Свети Николе 968, активни 205

Кичево 1437, активни 381

Ресен 556, активни 187

Неготино 802, активни 364 (122 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2805 теста се преку: ИЈЗ-558, ЦЈЗ Скопје-71, Авицена-311, Биотек-257, МАНУ -213, Жан Митрев (Филип Втори)-135, Систина со PCR метода -163, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-79, Инфективна клиника-9, ГАК-0, Синлаб-61, Ремедика-17, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ (рапид тест) -862, УК Пулмологија со алергологија – 3, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 363.021 тестирања на Ковид -19.