Русија и Украина разменија по 50 заробеници

LinkSense.mk

Русија и Украина ја спроведоа последната од серијата размени на воени заробеници, при што двете страни предале по 50 лица, потврдија официјални лица во Киев и Москва.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека Украина ослободила 50 руски војници кои биле заробени.

Андриј Јермак, шефот на администрацијата на украинскиот претседател, на Телеграм изјави дека Украина примила 48 војници и двајца офицери, меѓу кои се маринци, пешадинци, граничари и припадници на територијалната одбрана.

Денис Пушилин, шеф на делот од украинската област Доњецк, која е под контрола на Русија, претходно изјави дека е во тек размена на затвореници со Киев, во која учествуваат по 50 затвореници од секоја страна.

Од почетокот на конфликтот во Украина во февруари, Киев и Москва разменија повеќе од 1.000 воени заробеници.

 

 

 

 

 

 

(Фото: Дојче Веле)