Се преврти брод во Уганда, загинаа 30 луѓе

Најмалку 30 луѓе загинаа откако на Божик се преврте брод на езерото Алберт во Уганда.

Официјални лица соопштија дека најмалку девет лица се удавија, а повеќе од 20 се водат како исчезнати после несреќата.

Во полициското соопштение се неведува декља 15 ја преживеале несреќата.

Во рибарскиот брод се наоѓале 45 членови на локалниот фудбалски тим и нивни навивачи, изјави окружниот полициски командант Џон Рутангира.

Според неговите зборови, спасувачите до сега пронајдоа девет тела.

Бродот станал нестабилен поради преголемиот број на патници и се превртел на една страна.