Силен земјотрес во Егејското море

LinkSense.mk

Потрес со јачина од 5,9 степени по Рихтер со епицентар во Егејското море се почувствува долж Медиранот.

Епицентарот на земјотресот бил на 139 километри од грчкиот остров Карпатос, на длабочина од 60 километри.

Потресот освен во Грција се почуствувал и во Турција, Кипар, Израел, Египет и Либија.