Силен земјотрес во Чиле, нема информации за загинати

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтер, ја потресе крајбрежната област Кокимбо во централно Чиле, соопшти денес Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Засега нема информации за какви било материјални штети и жртви.