Силен земјотрес ја погоди Јапонија

LinkSense.mk

Три лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го погоди североистокот на Јапонија рано утрово.

Според агенциите, не е издадено предупредување за цунами, ниту пак е пријавена голема материјална штета.

Епицентарот на земјотресот бил во Тихиот Океан крај брегот на префектурата Иват на длабочина од 56 километри, а се почуствувал и во префектурата Аомори.

Јапонската енергетска компанија соопшти дека нема оштетувања на нуклеарните капацитети во таа област.