Снег и минусни температури

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со слаб јужен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус пет до нула, а дневната од три до девет степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со слаб претежно источен ветер.

Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе се искачи до четири степени.

Значителна промена на времето ќе има од четврток кога ќе има врнежи од снег најпрво во северните и западните, а потоа и во останатите делови од земјата.

Насекаде ќе се формира снежна покривка која на планините ќе изнесува и до 50 сантиметри.