Сончево и топло со умерена локална обчаност и северен ветер

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен, ветер од северен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 28 до 36 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје и околината сончево и топло со мала до умерена облачност и повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 34 степени.

Во наредните денови до петок времето ќе биде сончево и многу топло, со пораст на дневната температура. В петок и за време на викендот ќе има појава на локална нестабилност, проследена со пороен дожд и грмежи.