Татко и син осомничени за претепување на пратеникот Зијадин Села

LinkSense.mk

Утринава полицијата по налог на судија изврши претрес во домот на триесет и деветгодишниот Кире Ѓеорѓиевски од Скопје поради сомнение дека учествувал во тепањето на пратениците во Собранието.

При претресот полицајците пронашле и одзеле патики со траги од крв, облека и три мобилни телефони.

Одземените работи се предадени за вештачење.

Заради постоење на основано сомнение дека Кире Ѓорѓиевски и татко му, Цане Ѓеорѓиевски, учествувале во претепувањето на пратеникот Села, тие се приведени во полициска станица.