Тајфунот Мангхут направи пустош на Филипини

LinkSense.mk

Најмалку 25 лица загинаа при налетот на тајфунот Мангхут, кој изминативе два дена ги погоди Филипините, предизвикувајќи свлечишта и поплави, првенствено во северните делови на земјата.

Советникот на филипинскиот претседател Родриго Дутерте, Френсис Толенто информира дека вкупно 20 од жртвите загинале во регионот Кордилера на најголемиот филипински остров Лузон, а уште четири во соседната провинција Нуева Вискаја.

Извршниот директор на Националниот совет за управување со кризи, Рикардо Џалад вчера соопшти дека само во Кордилера се пријавени над 40 случаи на лизгање на земјиштето, спасувачките екипи постојано пријавуваат нови штети предизвикани од тајфунот- посочи Џалад.

Поплави се регистриран и во делови на Манила, а поради тајфунот над 100.000 се сметени во прифатни центри.

Во моментот кога Мангхут во петокот ги погоди Филипините, во неговото жариште дуваа ветрови со брзина и до 305 километри на час. Подоцна движејќи се над Филипините кон јужна Кина и Виетнам, брзината на ветровите во неговото жариште опадна на околу 170 километри на час, со повремени налети до 260 километри на час.

Како што јави ДПА, тајфунот сега се движи кон запад и во текот на денот се очекува да ги погоди крајбрежните региони на југоистична Кина, вклучлително и автономните региони Хонг Конг и Макао.

Во очекување на налетот на Мангхут, властите спроведоа евакуација на десетици илјади лица од овие подрачја, откажани се голем број летови, а редуциран е и јавниот транспорт.