Трагедија во Франција: Воз прегази тројца мигранти

Тројца мигранти загинаа на југозападот на Франција кога на нив налетал воз додека лежеле на шините, информираат од француската полиција.

Според полициското соопштение, четири мигранти утринава околу 5 часот биле на шините близу Сант Жен де Луз, кога на нив налетал воз што сообраќал кон Бордо.

Тројца загинале, а четвртиот е тешко повреден.

Засега не е јасно зошто четворицата лежеле на пругата. Двајца мигранти биле од Алжир, а за другите двајца не се знае од каде потекнуваат, чии државјани се.

Подрачјето покрај шпанската граница е премин за мигрантите од Африка кон Западна Европа.