Трамп: Тоа што сум заразен е божји благослов

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека тоа што е заразен со Ковид-19 е „благослов од Бог“, бидејќи му пружил поука за можните лекови за болеста.

Во видео-снимката објавена на Твитер, неколку часа откако одржа состанок во Овалната соба, иако е инфициран со новиот коронавирус, Трамп вети дека ќе работи експерименталната комбинација на лекови, вклучително коктел антитела на американскиот производител „Регенерон“, да бидат бесплатно достапен до Американците,

– Сакам да имате ист третман како и Вашиот претседател, истакна Трамп.