Украина бара итен состанок со Русија и земјите-членки на ОБСЕ

LinkSense.mk

Украина побара итен состанок со Русија и земјите-членки на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ).

Руската Државна дума денеска изгласа нацрт-резолуција за признавање на самопрогласените Доњецка народна република (ДНР) и Луганска народна република (ЛНР). Претседателот на Долниот дом на Парламентот, Вјачеслав Володин изјави дека документот веднаш ќе биде испратен до претседателот на Русија.

Претходно, шефот на полската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Збигњев Рау во Москва изјави дека Организацијата сака да создаде платформа за разговори, со која би се спречиле кризи како таа во Украина.

„Би сакале да создадеме неформална платформа за отворена политичка дискусија меѓу земјите на ОБСЕ, што ќе овозможи дискусија за механизмите за запирање на кризи како сегашната, истакна Рау.

 

МИА