Умерено облачно и топло време

Времето денеска ќе биде умерено облачно и топло, ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, поизразен вдолж Повардарието.

Во попладневните часови ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и услови за изолирана појава на град.

„Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 18, а максималната ќе достигне од 26 до 31 степен. УВ индексот ќе биде 7“, информираат од УХМР.

Во Скопје, времето ќе биде умерено облачно и топло, ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Во попладневните часови ќе има услови за нестабилност со пороен дожд и појава на грмежи.

Минималната температура ќе се спушти до 16, а максималната ќе достигне до 30 степени.

Значителна промена на времето ќе има во среда, кога ќе биде променливо облачно и нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално ќе има услови за изолирана појава на град.

Облачно, посвежо и ветровито со повремени врнежи од дожд ќе биде во четврток.

Од петок ќе има стабилизирање на времето.