Урсула Фон Дер Лајен ги разбесни Французите

LinkSense.mk

Читателите на францускиот весник „Фигаро“ ја критикуваа изјавата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за желбата да се изведе рускиот претседател Владимир Путин пред меѓународен суд, пишува РИА.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се залага претседателот на Русија, Владимир Путин, да се појави пред меѓународната правда за конфликтот во Украина.

На ова бурно реагираа читателите на францускиот весник „Фигаро“.

Ова се дел од реакциите:

„Како Фон дер Лајен да има некои лични сметки за расчистување со Путин.

Сметам дека нејзината тврдоглавост е сè покомпромитирачка“, напишал еден читател.

„Оваа жена е опасна за Европејците. Што се замислуваш дека си?“, праша друг.

„За две години треба да ја ослободиме сета оваа ‘елита’ од нивните позиции или да гласаме за растурање на Европа, која стана „глава што зборува“ на САД за пропаст на европските народи“, напиша трет.