Успешно лансирана ракетата „Фалкон-9“ на „СпејсЕкс“ со четворица астронаути

Ракетата „Фалкон-9“ и сондата „Кру Драгон“ со тројца американски и еден јапонски астронаути успешно беше лансирана синоќа од космодромот Кејп Канаверал на Флорида, јави Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА).

Ракатата сондата е на приватната компанија „СпејсЕкс“ чиј основач е Елон Маск. Четворицата космонаути беа превезени до Меѓународната вселенска станцица (МВС).