Ѓоковиќ го освои Вимблдон!

LinkSense.mk

Новак Ѓоковиќ победи на Вимблдон и влезе во историјата на тенисот. Ѓоковиќ во финалето го совлада Ник Кирјос по пресврт со 4:6, 6:3, 6:4, 7:6(3) и така, по седми пат, го освои најпрестижниот турнир во светот израмнувајќи се со сопствениот идол, Пит Сампрас, но и со Вилијем Реншо.

Воедно, рекордерот на Вимблдон (со осум титули), Роџер Федерер, токму вчера го престигна по бројот на гренд слем трофеи: Швајцарецот остана на 20, Ноле стигна до 21, а пред него со 22 е само Рафаел Надал, со тоа што следниот гренд слем е УС Опен, кој се игра на омилената подлога на Новак. Сепак, треба да се има предвид дека поради ставот за вакцинација против коронавирусот, Ноле можеби нема да може да оди во Њујорк, а на тамошниот Гренд слем Надал има дури една титула повеќе од него (4:3).

Сепак, факт е дека после една година и минатогодишниот Вимблдон, Новак Ѓоковиќ конечно освои нова гренд слем титула, а во меѓувреме ја „преживеа“ и австралиската голгота и го пропушти воведниот дел од оваа сезона додека ситуацијата околу него малку не се смири, може само да ги охрабри сите негови навивачи. Особено поради начинот на кој блесна на Вимблдон, вклучително и во неговото финале.

Да се игра кое било финале не е лесно, без разлика колкаво искуство имаш. Да беше лесно, и само искуството да пресудува, немаше ни да се игра, се би се знаело однапред. Токму тоа го покажа австралискиот ас, кој во својот прв натпреварувачки настап во еден меч за гренд слем трофеј заигра исклучително добро. Делумно тоа беше затоа што тој беше слободен од вторникот (во петокот требаше да игра полуфинале, но Рафаел Надал му го предаде без борба), а делумно затоа што бестрашно тргна да го прави она што најдобро го знае: сервираше одлично, а притоа внесуваше доза на тениска имагинација во размена на ударите кога тоа најмалку се очекуваше.

И, со нему својствените изненадувања, тој не само што поведе против Новак Ѓоковиќ, добивајќи го воведниот сет со единствениот брејк виден во него, туку водеше со дури 7:1 во долгите размени, што обично е едно од најсилните оружја на Новак.

И тогаш се случи клучниот момент. Во вториот дел, но и во целиот натпревар.

При резултат 1:1 во гемови, а на сервис на Новак, Кирјос сериозно се закани, стигнувајќи до 30:30. Следниот поен беше исклучително важен, бидејќи можеше да му донесе брејк на Австралиецот, но се случи да биде одигран дури 21 удар и Новак тоа да го реши во своја корист. Му се врати во тој час и смиреноста во играта, и одлучноста на лицето, па со тоа впрочем не само што се спаси себе си од непријатна ситуација, туку и ја започна серијата 9:1 во освоени поени. Откако направи брејк, а потоа ги издржа краткотрајните, но сепак опасни налети на својот противник (кој за момент беше многу изнервиран од дофрлањето на еден навивач), Ѓоковиќ дојде до 1:1 во сетови.

Тениската историја во тој момент потсети дека Ноле ги добил сите четири финалиња на Вимблдон во кои играше, а притоа резултатот бил таков, но Ник Кирјос не само што не попушти лесно, туку со исклучителни сервиси цело време водеше, се до – 4:4. Ѓоковиќ, кој ги издржа споменатите налети, а не беше лесно ниту во еден момент, тогаш доби војната на нерви. Имено, иако дебитантот во гренд слем финалињата водеше со 40:0, почна да брза. Тој направи една фатална грешка кога при 40:15 сакаше со сервис-волеј да го заврши натпреварот, па Ноле ја казни неговата брзоплетост, за да на 40:40 Кирјос почна да се пцуе самиот себе си и, наместо да се смири, веднаш сервираше – и направи двојна грешка. Дваесетина секунди подоцна неговиот стрес Србинот го „преточи“ во брејк, со кој го најави исходот од третиот дел.

А, со предност од 2:1 во сетовите, шампионот влезе во четвртиот, во кој неизвесноста траеше до самиот крај, бидејќи и двајцата одиграа одлично во сервис гемовите, а Ноле за нијанса подобро. На крајот одлучуваа нијанси, драмата беше решена во тај-брејк, на радост на Новак и на сите оние кои навиваа за него.

 

 

 

 

 

 

(Фото: Танјуг)