Јанкулоска доби 6 години затвор

LinkSense.mk

Кривичниот суд  на екс министерката  Гордана Јанкулоска за предметот „Тенк“ и изрече казна од 6 години затвор.

Претходно за  набавката на мерцедесот вреден 600 000 евра  правосилно беа осудени екс премиерот Никола Груевски на две години затвор и помошник министерот Ѓоко Поповски на четири и пол години.

Јанкуловска не беше присутна на изрекувањето на пресудата.