Јапонија: 14 лица умреа од жештина

LinkSense.mk

Жешкото време што ја зафати Јапонија е причина за смртта на најмалку 14 лица во неделата то изминува, а поради високите температури и големата влага илјадници луѓе завршија во болница, јавуваат јапонски медиуми.

Во понеделникот температурите поминаа над 39 степен.

Во јули минатата година во Јапонија од големи жештини починаа 31 лице.