Tag: абе

Погребан поранешниот јапонски премиер Абе

Јапонците денеска се простија од поранешниот премиер Шинзо Абе, кој беше погребан во будистички храм во Токио. Стотици луѓе се собраа околу храмот во...

Почина Шинзо Абе

Поранешниот премиер на Јапонија Шинзо Абе им подлегна на повредите во болницата во Медицинскиот центар во Нара.Тој, денеска во 11:30 часот по локално време,...

Кишида: Абе е во „сериозна состојба

Премиерот на Јапонија Фумио Кишида го осуди нападот врз поранешниот претседател на владата Шинѕо Абе.Кишида наведе дека Абе е во „сериозна состојба“ откако денеска...

Застрелан поранешниот премиер на Јапонија, Абе

Поранешниот премиер на Јапонија, Шинзо Абе е застрелан додека држел говор за време на предизборна кампања во градот Нар.Врз Абе се истрелани два куршума,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот