Tag: АВМУ

АВМУ: На 16 октомври почнува молкот, завршува на 17 октомври во...

– Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува радиодифузерите дека од 16 октомври, заклучно со 19:00 часот на 17 октомври, важат правилата...

Советот на АВМУ одлучува самостојно, без какво и да е влијание

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги категорично ги отфрла наводите на Здружението на новинари на Македонија дека директорот на Агенцијата, на...

АВМУ до медиумите: Од недела на полноќ почнува изборниот молк

„Од утре по полноќ, заклучно со 21 часот на 15 јули, важат правилата за изборен молк за време на Предвремените парламентарни избори 2020 година“,...

АВМУ: Резултати од анкети за изборите може да се објавуваат најдоцна...

Најдоцна до 24 часот на 9 јули може да се објавуваат резултати од испитувања на јавното мислење во врска со Предвремените парламентарни избори закажани...

Еден милион денари донација од АВМУ за заштитна опрема за полициските...

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев потпиша договор за донација во висина од еден милион денари со првиот човек на Агенцијата за аудио и...

АВМУ: Медиумите да се регистрираат во ДИК доколку имаат платено политичко...

Сите медиуми – радиодифузерите, печатените медиуми и електронските медиуми (интернет порталите), доколку обезбедуваат платено политичко рекламирање (ППР) за предвремените парламентарни избори на 12 април се...

Утврдени кандидатските листи за членови на советите на АВМУ и на...

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на денешната седница ги утврди листите на кандидати доставени на јавни конкурси за избор на членови...

АВМУ: Законите за медиуми не даваат надлежност на регулаторот да испитува...

„Законите за медиуми не му даваат надлежност на регулаторот да го испитува потеклото на капиталот“, велат од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги...

АВМУ: Поради неприфатлива понуда поништени само две јавни набавки

11 јули 2019Во врска со презентираниот трет мониторинг извештај за работата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) и Агенцијата за...

АВМУ: Да не се користат малолетници во платено политичко рекламирање

„Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) апелира да не се користат малолетници во платено политичко рекламирање во изборната кампања за претстојните Претседателски...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот