Tag: автомобили

ЕУ: Од следната година задолжителна црна кутија во автомобилите

Од следната година, во сите нови автомобили во ЕУ ќе биде обврзна црна кутија, а од 2024 година ќе ја имаат сите возила регистрирани...

Приведени 21 лице, запленети дрога, пари, автомобили, мобилни…

Приведени се 21 лице, пронајдена и запленета е дрога, пари, автомобили, мобилни телефони, во денешната полициска акција во Грчец, Гази баба, Чаир и Синѓелиќ.Извори...

Од утре ќе може да се пререгистрираат возилата со странски регистарски...

– Единствен проблем што се уште не можат да се пререгистрираат возилата со странски таблици кои се возат низ државава беше донесувањето на правилникот...

Опожарени автомобили на булеварот „АСНОМ“

Околу 9:10 часот утрово во СВР Скопје било пријавено дека на булеварот „АСНОМ“ на паркинг имало целосно опожарено патничко возило, потврдуваат од МВР за...

Во Скопје подигнати 29 возила со „пајак”

– Од МВР информираат дека вчера во 18,00 часот било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ на мостот над локалниот пат кој ги поврзува...

Вртоглав пад на продажбата на автомобили во Франција

По прекинот н апроизводството во фабриките и затворањето на продавниците како резултат на пандемијата на коронавирус, францускиот автомобилски пазар падна за 72 отсто во...

Гили ќе вложи 326 милиони долари во сателити за самоуправувачки автомобили

– Кинеската приватна компанија Гили вложува 326 милиони долари за изградба на мрежа на сателити што ќе бидат одговорни за самоуправувачки автомобили.Гили се занимава...

Јункер: Трамп нема да воведе дополнителни царини за европските автомобили

„Претседателот на Европската комисија во заминување Жан Клод Јункер изрази уверување дека американскиот претседател Доналд Трамп во наредните денови нема да воведе нови царини...

Неделава оглас за вградување плински уреди во возилата

„Во текот на оваа недела ќе биде објавен огласот за вградување плински уреди во возилата, најави денеска министерот за економија Крешник Бектеши.Одговарајќи на новинарско...

Камион удри во осум автомобили во Германија, најмалку 17 повредени

Најмалку 17 лица се повредени кога неидентификуван маж удри во неколку возила во центарот на Лимбург, Германија со украден камион, соопшти локалната полиција.Инцидентот се...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот