Tag: азбука

Заев: Со чествувањето на Денот на албанската азбука се потврдува определбата...

Денот на создавањето на албанската азбука има голема важност за сите Албанци и овој датум се смета за еден од клучните настани во историјата...

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно...

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод...

Претседателот Пендаровски го честита 22 Ноември – денот на албанската азбука

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на...

Одбележување на Денот на албанската азбука

„Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на...

Иванов: Албанскиот јазик е важен дел од македонското општество

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот