Tag: берба

Почна бербата на лутите пиперки во Струмичко

Почна бербата и откупот на лутите пиперки, кои најмногу се извезуваат на пазарите во Србија и Косово, а дел завршува и на домашниот пазар.Според...

Традиционално на Крстовден почнува бербата на преспанското јаболко

Со симболично откинување на првото јаболко, во рамките на манифестацијата „Преспански јаболкобер“ денеска во Ресен почнува бербата на преспанското јаболко.На почетокот на бербата, која...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот