Tag: Берлински ѕид

„Еурактив“: Берлинскиот ѕид допрва треба да падне за Скопје

Наместо да биде лидер на европската интеграција на Северна Македонија, Бугарија нема интерес да ја обиколи соседната држава со нов Берлински ѕид, вели во...

Трамп: Берлинскиот ѕид беше симбол на неуспешниот социјализам

Американскиот претседател Доналд Трамп им го честиташе на Германците падот на Берлинскиот ѕид. Тој во соопштението наведе деха храбрите мажи и жени од Источна и...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот