Tag: Бернс

Велигденска честитка на американската амбасадорка Бернс

Американската амбасадорка во Скопје Кејт Бернс упати честитка до верниците по повод Велигденските празници упатувајќи порака, во овие околности со коронавирусот да останат дома...

Бернс: Преспанскиот договор не е само името, туку и креирање можности...

Кога се зборува за ревидирање на Преспанскиот договор граѓаните треба да размислат и да ја знаат користа од Договорот, рече американската амбасадорка Кејт Мери...

Пендаровски – Бернс: Членството во НАТО важно и од безбедносен и...

Членството на Северна Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување безбедна иднина и заедничко справување со...

Бернс на Твитер: Сега е време Северна Македонија да покаже заложба...

„Сега е време Северна Македонија да= покаже заложба за придржување кон владеењето на правото“, порачува американската амбасадорка Кејт Бернс во статус на Твитер, споделувајќи...

Дескоска на средба со Бернс, Законот за ЈО клучен предизвик за...

Министерката за правда Рената Дескоска денеска се сретна со новоименуваната амбасадорка на Соединетите Американски Држави во Република Северна Македонија, Кејт Мари Бернс, соопшти Министерството...

Османи – Бернс: САД може да сметаат на Северна Македонија како...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со новоименуваната американска амбасадорка во земјава Кејт Бернс, на која било разговарано за евроатлантските...

Анѓушев – Бернс: САД се стратешки партнер на Северна Македонија

Досегашната соработка помеѓу Северна Македонија и САД, но и за можностите за соработка во иднина, особено во полето на економијата беа тема на денешната...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот