Tag: берово

Обилен снег отежнат сообраќајот на патoт Берово – Пехчево

Поради обилен снег сообраќајот на патниот правец Берово – Пехчево се одвива во отежнати зимски услови. Во текот на вчерашниот и денешниот ден се...

Минусни температури насекаде низ државата, најстудено во Берово и Крушево -12

Најстудено утрово е во Крушево и во Берово со -12 степени. Во Крива Паланка се измерени -10, во Битола, Штип, Претор и Виница -9,...

Најстудено во Берово -10, на Шапка 36 сантиметри снег, во Маврово...

Скопје, 17 јануари 2022 (МИА) – Најстудено утрово е во Берово со -10 и во Скопје и Битола со -8. Во Крива Паланка, Демир...

Најмногу снег на Шапка, најстудено во Маврово, Берово и Битола

Најстудено утринава е во Берово, Маврово и Битола, каде што во 7 часот се измерени минус 6 степени целзиусови. Минус 6 се измерени и...

На Табановце се чека и по еден час

Поради зголемена фреквенција на возила на граничниот премин „Табановце“, времето на чекање за излез од државата е околу еден час. На останатите премини, од...

Најмногу снег на Попова Шапка, студено утро во Берово и Битола

Најмногу снег утринава има на Попова Шапка, каде се измерени 27 сантиметри, а потоа во Маврови Анови – девет сантиметри.Најстудено утрово било во Битола...

Пекевски: Делата зборуваат за се она што е сработено

Делата зборуваат за се она што е сработено, ова е примерок од Отчетот за периодот 2017 – 2021 година и на сите оние кои...

Изгаснат пожарот кај селото Будинарци

По неколкудневна борба со огнената стихија над селото Будинарци, попладнево пожарот е совладан. Со тоа целосно е изгаснат големиот шумски пожар кој го зафати...

Хуманитарна помош за социјално ранливи семејства во Берово

Хуманитарната организација „Свети Спас”, додели 30 пакети со производи за социјално ранливи семејства во Берово.Целта на оваа акција, како што информираа од општината, е...

Во Берово започна изградбата на локални улици и патишта

Во Берово започна изградба и реконструкција на локални улици и патишта.Активностите како што информираат од општината се реализираат во рамките на Програмата за изградба...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот