Tag: биодиверзитет

Г-7: Постепено укинување на употребата на јаглен

Британскиот премиер Борис Џонсон, го отвори денеска завршното заседание на самитот на Г-7 кое е посветено на климатската криза.Тој рече дека учесниците на самитот...

ОН: Огромно губење на биодиверзитетот во светот

Светот во голема мера не успеа да го заштити биодиверзитетот, природата страда сè повеќе и ситуацијата се влошува, се вели во најголемиот извештај на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот