Tag: бискуп

Погрешно испратен меил предизвика скандал во Париската бискупија

Парискиот надискуп Мишел Аупетит неделава му поднесе оставка на папата Фрањо откако во медиумите беше објавено дека имал интимни односи со жена, што тој...

Претседателот Иванов со честитка до верниците од католичка вероисповед

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до Бискупот скопски и апостолски егзарх Киро Стојанов и до верниците од католичка вероисповед по повод...

Заев со честитки по повод Велигден до верниците на Католичката црква

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев по повод христијанскиот празник Велигден, што го прославуваат верниците на Католичката црква, упати писмо со честитки...

Владина делегација присуствуваше на службата во храмот Црква „Пресвето Срце Исусово“

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од Заменик претседателот на Владата на РМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, придружуван од министерот...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот