Tag: битолски

Стефоска: Длабока почит кон Киријази – единствената жена која учествувала на...

Министерката за култура, Ирена Стефоска денеска по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука искажа длабока почит кон ликот и делото на жената...

Концерт на „Интерфест“ со битолски камерен оркестар и солистот Булент Евцин

 Фестивалот на класична музика „Интерфест“ вечер продолжува со концерт на битолскиот камерен оркестар и гостинот од Турција, познатиот музичар на флејта, Булент Евцин.Концертот ќе...

Битолскиот театар гостува во НР Кина

НУ Народен театар Битола ја почна втората театарска турнеја во НР Кина на која до 18 ноември ќе гостува на неколку театарски сцени во...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот