Tag: блиски

Гутереш загрижен поради зголемувањето на тензиите на Блискиот Исток

„Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш изрази загриженост поради зголемувањето на тензиите на Блискиот Исток.„Генералниот секретар доследно се заложи за намалување на тензиите...

ДКСК ќе ги испитува вработувањата на лицата блиски до функционери

Државната комисија за спречување на корупција по сопствена иницијатива ќе ги истражува последните вработувања на лица блиски до функционери.„Ќе побараме да ни ја достават...

Папата апелираше за мир во светот

Папата Франциско во денешната велигденска порака побара да се стави крај на „масакрот“ во Сирија, пренесува МИА.„Светлото на Велигден нека ја просветли совеста на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот