Tag: Блок

Почнува примената на блок тарифите за пресметка на струјата

Од денеска поскапува струјата и почнува да се применува новиот концепт на блок тарифи. Регулаторите уверуваат дека за 98,8 проценти од домаќинствата просечната цена...

Османи–Блок: Холандија е за старт на преговорите со Северна Македонија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска имаше телефонски разговор со холандскиот министер за надворешни работи Стеф Блок.Во разговорот, како што соопшти МНР, министерот...

Телефонски разговор Димитров – Блок: Холандија смета дека Северна Македонија треба...

Холандија смета дека Северна Македонија треба безусловно да ги отпочне пристапните преговори за членство во ЕУ, односно дека по донесувањето на Законот за Јавно...

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Северна Македонија и...

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција,...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток...

Блок: Скопје и Тирана треба да се третираат одделно

Холандскиот министер за надворешни работи Стеф Блок изјави дека Скопје и Тирана треба да се третираат одделно кога станува збор за започнување преговори со...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот