Tag: болнички

На хируршките клиники ќе бидат отворени дополнителни болнички кревети за КОВИД-пациенти

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се сретна со директорите на повеќе клиники во Скопје, каде се отворени ковид центри, како и болницата ГОБ...

Филипче: Фокусирани сме на болничките капацитети, да се обезбедат доволно болнички...

Најмногу сега сме фокусирани на болничките капацитети, тоа е критично  прашање на кое сите сме фокусирани, како да се обезбедат доволно болнички кревети и кадар...

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети за заболените, граѓаните да ги...

Се соочуваме со силен бран на Ковид-19, ситуација која ги оптоварува сите сегменти на здравствениот систем. Во модуларната болница до Инфективната клиника има слободни...

Болничките капацитети забрзано се полнат- хоспитализирани околу 500 пациенти

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот