Tag: бомгартнер

Бомгартнер: Безрезервна поддршка од Париз за побрзо отворање на преговорите со...

Ставот на Франција е јасен и не е нов. Истиот став го делат и сите европски институции, а тоа е – безрезервна поддршка за отворање...

Ковачевски – Бомгартнер: Скопје и Париз испишуваат ново поглавје на соработка

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски го прими амбасадорот на Република Франција во нашата земја, Сирил Бомгартнер.На средбата, на која присуствуваше...

Бомгартнер: Сакаме да бидеме корисни и да направиме сè за отворање...

 Најмногу сакаме да бидеме корисни и да направиме сè што ќе помогне да се подобри состојбата со цел да се придвижат позициите, да се...

Заев- Бомгартнер: Поддршка за евроатланскиот развој и за политиките на соработка...

Претседателот на Владата се сретна со Сирил Бoмгартнер, новиот амбасадор на Француската Република во нашата држава.На состанокот е констатиран видлив напредок на Република  Македонија...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот