Tag: бочварски

(ВИДЕО) Бочварски во Софија потпиша Меморандум за доизградба на Коридорот 8

„Република Северна Македонија е силно посветена на евроинтегративниот процес и на интегрирање на транспортните системи со земјите од регионот и со транспортниот систем на...

Бочварски ќе потпише меморандум за доизградба на железничкиот Коридор 8 во...

– Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска ќе престојува во работна посета на Софија каде ќе го потпише трилатералниот меморандум меѓу Северна...

Бочварски: Градежните компании да ги зголемуваат капацитетите и да аплицираат за...

„Градежните компании да ги зголемуваат капацитетите со цел сите да можат да аплицираат на тендерите за инфраструктурните проекти и навреме да ги завршуваат работите“,...

Бочварски: Преку 200 милиони евра инвестиции во патната инфраструктура оваа година

Оваа година планирани се преку 200 милиони евра инвестиции само во патната инфраструктура. Продолжуваме со изградба на пругата кон Бугарија, со гасификацијата, со нови...

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

Доколку некој нема волја да работи и да ги решава проблемите кои му се дадени во ингеренции од граѓаните на непосредни избори тогаш ќе...

Бочварски: Во услови на пандемија, проектите се реализираат со зголемен интензитет

– Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски очекува до крајот на годинава да бидат реализирани 80 проценти од капиталните инвестиции на Министерството.На денешната...

Изјава на министерот Бочварски по увидот во обновата на патот Бигла-Трстија...

Изјава на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски по увидот на активностите за реконструкција на регионален пат Бигла – Трстија во Делчево.https://www.facebook.com/MediumskaInformativnaAgencija/videos/290682608968111

Бочварски очекува магистралниот гасовод да биде готов следната година

„Изградбата на магистралниот гасовод Куманово-Штип-Прилеп-Битола е со 90 процентна реализација, а гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар има над 60 процентна реализација“, соопшти денеска министерот за транспорт и...

Бочварски и Китанов на увид во изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш

Инвестираме преку 80 милиони евра во модернизација на патната инфраструктура во околината на Штип.Капиталните инвестиции се реализираат со добра динамика и во моментов работиме...

Бочварски за МИА: Да не дозволиме главното урбанистичко биро да биде...

Повторно актуализирање и промени на предложениот закон за легализација на дивоградби што е во собраниска процедура низ разговори со пратеничките групи и сите заинтересирани...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот